Malý princ

17. listopadu 2011 v 20:27 | Kopytnateček |  Příhody Malého Kopytnatečka

,,Nakresli my beránka.''

,,Cože?''

,,Prosím, nakresli my beránka ''


Nejkouzelnější kniha, kterou se můžu ve své knihovně pyšnit. Myslím, že většina lidí na téhle naší planetě (a i u nás v Kopytnatečkově) příběh malého prince zná. Přesto mi to nedá a musím napsat své pocity z téhle mocné knížky.

Jako malému my nebyla čtena před spaním, v pubertě při povinné četbě jsem jí ani neotevřelo (za což se dodnes stydím). Do kopýtek se mi dostala tahle knížka úplnou náhodou, když jsem hledalo v knihkupectví čím novým, bych opět přikrmilo mou nenasytnou knihovnu. Když jsem jí uvidělo, nejdřív jsem jí jen tak drželo a pozorovalo jednoduchou kresbu na obalu. Otevřelo jí a hned úvod upoutal mojí pozornost. Bylo rozhodnuto, kniha už se nesla k pokladně.

Doma jsem ji přečetlo jedním dechem (ono to ani jinak u těch pár stránek nejde) a bylo příjemně překvapeno, co ta kniha v sobě skrývá.Celou knížkou nás provádí vypravěč (pilot), nejprve začíná tím, jak jako malý se chtěl stát umělcem a kreslit. Dospělí mu tuto činnost ale rozmluvili a on se začal věnovat rozumnějším věcem.

Tak se stalo, že se z něj stal pilot, který ale jednoho dne i s letadlem musí nouzově přistát v poušti. Protože v letadle letí sám, rozhodne se, že ho zkusí opravit, aby mohl pokračovat v cestě dál.

První večer v poušti se u jeho letadla objevuje drobný mužíček s podivnou žádostí. Prosí pilota, aby mu nakreslil beránka. Ten se nejprve diví, cože to po něm ten drobný človíček chce, ale na konec se mu beránka pokusí nakreslit.

Malý princ princ se začne s pilotem bavit a vyptávat se. Pilot mu odpovídá, když ale on položí otázku malému princi málo, kdy se dočká odpovědi. Jak se sem malý princ dostal a kdo vlastně je se pilot dozvídá spíše náhodně, když drobný človíček něco sám mezi řečí poví.

Tak se dovídáme, že malý princ pochází z drobné planetky, na které žije se svou květinou, o kterou se musí starat. Vypráví mu, jak se vydal pro beránka, který by mu pomohl s pojídáním baobab a jak cestou sem navštívil jiné planety.

Z každé planety, kterou malý princ navštívil, má nějaký zážitek ať už u lampáře, krále, domýšlivce, pijana nebo na Zemi kde se potkává s hadem, liškou. Během těchto náhodných příběhů se vystřídá pár dní a pilot zjišťuje, že letadlo opravené není a jim dochází voda.

Vydává se tedy s princem hledat vodu kterou spolu i najdou. Pilot ještě během toho dne spraví stroj a těší se, jak i s princem opustí poušť. Malý princ mu ale oznámí, že on s ním odletět nemůže, on že se musí vrátit za svou květinou. Tak se s pilotem loučí a posílá ho samotného zpět mezi lidi.Oblíbená/é postav/y?

Samozřejmě že malý princ, ten dělá tuhle knihu kouzelnou. Ukazuje, jak bychom měli v životě chovat, a ukazuje pravou hodnotu života. Tak dokonalou a čistou postavu v knihách jen tak nenajdete.Neoblíbená/é postav/y?

Žádná mi vyloženě v knize nevadí, všechny tam tak nějak patří a bez nich by příběh nebyl úplný. Kdybych přeci ale jednu muselo z knihy vyhodit tak by to byl pijan, alkohol a vše s ním spjaté bych ze světa sprovodilo a nemrklo u toho ani okem. Na druhou stranu dokud na zemi tenhle nešvar bude tak i on v tom příběhu má své místo.Co mě na knize zaujalo?

To jak taková nenápadná a útlá kniha může skrývat takovou sílu. Má v sobě neskutečně mnoho pravdy a je to víc než jen obyčejná pohádka.Co bych z knihy vypustila?

Nic. To by snad byl hřích dát z ní pryč jen jediné písmenko. Jedinou chybu, kterou tento příběh v sobě má, je to že rychle skončí.Co obal knihy?

Jednoduchý ale roztomilý, myslím, že ke knize dokonale pasuje.Oblíbená citace z knihy?

Celá kniha je mou oblíbenou citací, přesto mám jednu část nejraději. Trošku jí vykoušu tak snad jí to na kráse neubere."Ach človíčku můj zlatá, tak rád slyším tvůj smích!"
"Právě to bude můj dárek… bude to jako s tou vodou..."
"Co tím myslíš?"
"Lidé mají své hvězdy, jenže ty nejsou stejné. Těm, kdo cestují, jsou průvodci. Pro druhé nejsou ničím jiným než malými světýlky. Pro jiné, pro vědce, znamenají problémy. Pro mého byznysmena byly zlatem. Ale všechny ty hvězdy mlčí. Ty budeš mít hvězdy, jaké nemá nikdo..."
"Co tím myslíš?"
"Já budu na jedné z nich bydlet, budu se na jedné z nich smát, a až se podíváš v noci na oblohu, bude to pro tebe, jako by se smály všechny. Ty budeš mít hvězdy, které se umějí smát!""Bude to, jako kdybych ti dal místo hvězd spoustu rolniček, které se umějí smát...""Víš, bude to pěkné. Já se budu také dívat na hvězdy. Všechny budou studny se zrezavělým rumpálem. Všechny mi budou dávat pít...""To bude hezké! Ty budeš mít pět set miliónů rolniček, já pět set miliónů studánek..."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama